prigušen osjećaj trijumfa

U Egiptu povijesni dogovor za spas Zemlje, ali konačni tekst sporazuma krije jedan misterij: Nitko ne zna tko je to ubacio

20.11.2022 u 14:01

Bionic
Reading

Godišnja konferencija o klimi UN-a, poznata kao COP27, u egipatskom ljetovalištu Sharm El-Sheikhu, u nedjelju je usvojila rezoluciju kojom se predviđa stvaranje namjenskog fonda za financiranje klimatskih šteta koje su već pretrpjele 'posebno ranjive zemlje'. Dogovor znači kako će bogate države pomoći s milijardama dolara zemlje u razvoju u borbi s klimatskim promjenama

Ali konačni tekst sporazuma također je dao prešutni blagoslov prirodnom plinu, fosilnom gorivu koje pogoršava globalno zagrijavanje, piše Politico.

Taj iznenađujući dodatak prigušio je osjećaj trijumfa za zelene aktiviste. Oni slave glavno postignuće dvotjednog UN-ovog summita o klimi - sporazum o stvaranju prvog globalnog fonda za plaćanje klimatskih šteta koje pogađaju manje bogate zemlje. Konačni detalji o fondu trebali bi se izbrusiti na klimatskom summitu sljedeće godine u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Dvoranom za sastanke prolomio se glasan pljesak i poletjeli su zagrljaji kada se objavio dogovor o namjenskom fondu i to nakon napetih pregovora koji su trajali cijelu noć. Pobjeda je to zemalja kojima prijeti nestanak zbog posljedica globalnog zatopljenja.

'Ovo je mala pobjeda za čovječanstvo", rekao je Avinash Persaud, posebni izaslanik za klimu premijera Barbadosa.

Tek kasnije su delegati pročitali kompletan konačni tekst, koji su pripremili egipatski domaćini summita. Tekst sadrži poruku da bi energija 'niskih emisija' trebala biti dio svjetskog odgovora na porast mora i rast temperature.

Izraz je dovoljno neodređen da pokriva višestruka tumačenja - svakako uključuje nuklearnu energiju ili neke oblike vodika. Ali branitelji prirodnog plina primjećuju da on proizvodi manje zagađenja ugljičnim dioksidom od ugljena i nafte.

  • +5
COP27 Izvor: Profimedia / Autor: Dominika Zarzycka/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

'Apsolutno je to plin', rekao je Li Shuo, viši savjetnik za globalnu politiku u Greenpeace East Asia, o novom jeziku. Drugi nisu bili tako sigurni. Dužnosnik EU rekao je da nipošto ne bi definirali niske emisije tako da uključuju prirodni plin.

Novozelandski ministar za klimatske promjene James Shaw nazvao je 'misterijem' kako se poruka o energija 'niskih emisija' uvukla u konačni tekst, te je umanjio njen značaj. Ipak, izjavio je da se to može tumačiti kao da uključuje prirodni plin.

Upitan od strane novinara isključuje li energija 'niske emisije' plin, egipatski diplomat Wael Aboulmagd je rekao: 'Ne nužno, ne.'

'Ovisi jer će svaka zemlja morati koristiti sve izvore energije koje ima dok ne prijeđe na čišće izvore', rekao je Aboulmagd.

Američka delegacija odbila je odgovoriti na pitanja o tome što znači 'niska emisija'.