počast na groblju

Zabranili odore Vojske Srbije, Vulin ih nagazio: Sve što se dogodi u Hrvatskoj, dogodi se na kraju i u Crnoj Gori

11.02.2020 u 17:24

Bionic
Reading

Srbijanski ministar obrane Aleksandar Vulin potvrdio je u utorak da crnogorske vlasti nisu dopustile vojnom izaslanstvu koje je predvodio da u utorak uđe u odorama Vojske Srbije u Crnu Goru, gdje je na lokalnom groblju odalo počast nekadašnjem ministru obrane SR Jugoslavije, ubijenom u atentatu 2000. godine.

"Sve što se dogodi u Hrvatskoj, prije ili kasnije se dogodi i u Crnoj Gori. Tako su i u Hrvatskoj zabranjivali našim kadetima da dođu u odorama, da odaju počast jasenovačkim žrtvama, a evo dočekali smo da je i u Crnoj Gori srpska odora, izgleda, prijetnja", ocijenio je Vulin.

On je aludirao na zabranu hrvatskih vlasti izaslanstvu Ministarstva obrane i Vojske Srbije da u vojnim odorama, mimo uobičajenih procedura, u rujnu 2019. nazoče obilježavanju dana jasenovačkih novomučenika u manastiru svetog Jovana krstitelja u Jasenovcu.

Vulin je danas predvodio izaslanstvo Ministarstva obrane i Vojske Srbije koje je u Rovcima kod Kolašina u Crnoj Gori odalo počast i položilo vijenac na spomenik Pavlu Bulatoviću, nekadašnjem ministru obrane SR Jugoslavije, ubijenom u atentatu 7. veljače 2000. godine u Beogradu.

Vulin je ustvrdio da je od resornog ministarstva Crne Gore dozvola zatražena u petak, te da je u ponedjeljak poslijepodne rečeno da je sve u redu, a onda je navečer srbijanskom veleposlaniku rečeno "da sve može, ali da baš odora ne može".

"Žao mi je što je srpska odora toliko strašna u Crnoj Gori... Od Hrvatske sam to i očekivao, ali nisam očekivao da tako nešto bude u Crnoj Gori. Ali sve što se dogodi u Hrvatskoj, dogodi se na kraju i u Crnoj Gori i žao mi je što crnogorska vlast nije bila malo originalnija, nego je morala uzimati savjet od Hrvata", navodi se u pisanoj izjavi ministra Vulina, objavljenoj na internet stranici Ministarstva obrane.

Crnogorski MVP: Vulin bio u privatnom posjetu Crnoj Gori

Crnogorski ministar vanjskih poslova Srđan Darmanović rekao je u utorak da Vulinov posjet Crnoj Gori nije bio državni već privatni, te da srbijanska delegacija iz tog razloga nije dobila dozvolu da u Crnu Goru uđe u vojnim uniformama.

"Delegaciji je dozvoljeno da uđe u Crnu Goru u posjet koja nije državni. Nismo pravili problem za jedan posjet o čijim motivima je najbolje da sami procijenite", rekao je Darmanović.

Također, kako je rekao, grob bivšeg ministra Savezne Republike Jugoslavije Pavla Bulatovića, na čiji spomenik je Vulin došao da u Crnu Goru položiti vijenac, nije na listi spomenika značajnih za crnogorsku državu.

„Ministarstvo kulture Crne Gore propisalo je način na koji se koriste vojne uniforme. One se koriste samo prilikom posjeta spomenicima od državnog značaja, a grob nekadašnjeg ministra odbrane Savezne Republike Jugoslavije, Pavla Bulatovića, nije spomenik od državnog značaja, odnosno nije upisan na tu listu. Samim tim korištenje vojne uniforme nije opcija koja se razmatra i to je jasno priopćeno”, rekao je novinarima crnogorski šef diplomacije.

Ministar obrane Srbije Vulin je predvodio izaslanstvo Vlade i Vojske Srbije, koje je u Rovcima kod Kolašina u Crnoj Gori odalo počast i položilo vijenac na spomenik Pavlu Bulatoviću, nekadašnjem ministru obrane SR Jugoslavije koji je ubijen prije 20 godina u atentatu u Beogradu. On je potvrdio da crnogorske vlasti nisu dopustile vojnom izaslanstvu koje je predvodio u vojnim odorama prisustvuje skupu na sjeveru Crne Gore, uspoređujući tu odluku Podgorice sa zabranom hrvatskih vlasti izaslanstvu Ministarstva obrane i Vojske Srbije da u vojnim odorama, mimo uobičajenih procedura, u rujnu 2019. nazoče obilježavanju dana jasenovačkih novomučenika u manastiru svetog Jovana krstitelja u Jasenovcu.

"Sve što se dogodi u Hrvatskoj, prije ili kasnije se dogodi i u Crnoj Gori. Tako su i u Hrvatskoj zabranjivali našim kadetima da dođu u odorama, da odaju počast jasenovačkim žrtvama, a evo dočekali smo da je i u Crnoj Gori srpska odora, izgleda, prijetnja", ocijenio je Vulin.

Odnosi Beograda i Podgorice zaoštreni su nakon što je Crna Gora u posljednjim danima 2019. usvojila zakon o slobodi vjeroispovijesti, kojim se regulira i pitanje vlasništva nad imovinom vjerskih zajednica, što je u znatnoj mjeri ugrozilo imovinu Srpske pravoslavne crkve u toj zemlji. SPC taj zakon vidi kao paravan za otimanje njene imovine u Crnoj Gori, a taj stav podržava i vlast u Srbiji čiji su dužnosnici nekoliko puta pozivali crnogorsku vladu da povuče taj zakon. Također, tijekom prosvjeda ispred veleposlanstva Crne Gore u Beogradu, prosvjednici su dva puta pokušali zapaliti crnogorsku zastavu.