NOVIH 90 NEZAPOSLENIH

Linić otjerao osječki OLT u stečaj

19.03.2014 u 16:16

Bionic
Reading

Porezna uprava, najveći vjerovnik OLT-a s 29 milijuna kuna potraživanja za neplaćene poreze i doprinose, odbila je predstečajnu nagodbu s jedinim hrvatskim proizvođačem poljoprivrednih priključaka i alata poslavši ga tako u stečaj, a 90-ak zaposlenih na ulicu. Jedinstven je to slučaj u dosadašnjoj praksi, jer OLT je solventan, nema blokirane račune, redovito isplaćuje plaće, ima jedinstvenu proizvodnju, opremu i stručni kadar, a više od polovice izvozi

Radije je stoljetnu tvornicu poljoprivredne opreme smještenu u srcu poljoprivredne regije poslalo u stečaj i iz samo njegovim čelnicima poznatih razloga dovelo je korak do gašenja. Zastupnik Ministarstva na stečajnom je vijeću pokazao odluku svojih pretpostavljenih i podigao ruku – protiv. Ostale vjerovnike nije se ni pitalo, jer potraživanja Ministarstva čine približno 95 posto ukupnih dugovanja OLT-a, koja iznose oko 32 milijuna kuna.

Udar na cijelu regiju

Već je sve preliminarno bilo dogovoreno, kaže nam predsjednik uprave OLT-a Ante Ćerluka. S Predstečajnim vijećem dogovorili su otpis kamata i 45 posto glavnice te plaćanje devet milijuna kuna kreditom Zagrebačke banke. Sve je izgledalo da vodi prema povoljnom rješenju i neometanom nastavku proizvodnje kako bi se zadovoljile narudžbe inozemnih kupaca. Jer OLT izvozi osim u zemlje bivše Jugoslavije, u Rusiju i Ukrajinu, a s naručiteljima iz Nigerije je u posljednjoj fazi dogovora.

Kako bi ubrzala predstečajnu nagodbu, Uprava OLT-a pozvala je inspekcije Ministarstva u nadzor poslovanja. I dok su jedni provjeravali kako se poslovalo posljednjih pet godina, stigla im je i izvanredna kontrola kako bi utvrdila je li točno da je OLT u blokadi godinu i pol dana, da radi na crno te da postoji sumnja u kriminal, o čemu su dobili prijavu. Istodobno, po dokumente je dolazio i USKOK! Nakon što su svi utvrdili da je poslovanje posljednjih pet godina bilo uredno te da kriminala nema, očekivao se samo potpis na predstečajnu nagodbu. Njezino odbijanje zato je odjeknulo kao grom iz vedra neba.

Devedeset zaposlenih na jučerašnjem sastanku s Upravom i predstavnicima sindikata ogorčeno je odlukom Stečajnog vijeća, odnosno Ministarstva financija, koje je bez obrazloženja odbilo nagodbu. Najavili su žalbu na to rješenje i odlazak u Ministarstvo po objašnjenje takve odluke, zbog koje ne samo što će oni završiti na ulici, nego će i stati proizvodnja za koju već imaju potpisane ugovore i pripremljene nove.

Čuvši što se dogodilo, jučer je intervenirao i gradonačelnik Ivan Vrkić, najavljujući oštro pismo svim nadležnim institucijama u kojemu će upozoriti na stoljetnu tradiciju metalne industrije u Osijeku koja bi ovom odlukom mogla biti zatrta.

'Posljednjih mjeseci intenzivno primam razna međunarodna gospodarska izaslanstva i svima im govorim o našoj dugoj metaloprerađivačkoj tradiciji te obrazovnom sustavu koji za ta zanimanja priprema mlade ljude. Gašenjem OLT-a sve to gubi smisao i nestaje, a smanjuje se i investicijski potencijal cijele regije. To moramo zaustaviti pod svaku cijenu', odlučan je Vrkić.

Je li u pitanju osveta USKOK-a?

Iz Ministarstva financija i Porezne uprave nisu nam mogli poslati obrazloženje odluke o odbijanju predstečajne nagodbe. Očekujemo ga narednih dana, kao i radnici OLT-a i osječki gradonačelnik koji se nadaju promjeni odluke i prihvaćanju nagodbe.

Kada bi se prodalo zemljište OLT-a u središtu grada po procijenjenoj vrijednosti, bila bi dovoljna polovica dobivenog novca za pokriće svih dugova OLT-a, a tvornica ionako namjerava preseliti u industrijsku zonu na rubu grada prema Nemetinu. Ondje bi podignuli halu od pet tisuća četvornih metara, što bi bilo dovoljno za postavljanje suvremenih strojeva za njihove potrebe, jer desetak puta veći prostor više im ne treba i samo poskupljuje proizvodnju.

Ćerluki nije jasno zašto Ministarstvo financija gasi tvornicu koja je samo prošle godine u državni proračun uplatila oko tri i pol milijuna kuna poreza i doprinosa te koja ima dobru razvojnu perspektivu, poznati brend i položaj na vanjskim tržištima. Sluti i da je pravi razlog obračun s bivšim većinskim vlasnikom i trenutačnim vlasnikom deset posto dionica, Željkom Bilošem.

Njegov Osimpex je donedavno bio većinski vlasnik OLT-a (65 posto dionica), no prodao ih je osječkoj Gradnji. Ministarstvo je vlasnik 24 posto dionica, što je razlog više da budu zainteresirani za spašavanje proizvodnje, a ne za njezino gašenje.

Biloš je poznat i po tomu što ga je USKOK lani spektakularno priveo na saslušanje zbog curenja informacija o prisluškivanju. Držali su ga cijeli dan i pustili bez ikakve potpisane izjave i bez privođenja sucu istrage. Nakon toga nikakva prijava nije mu stigla, ali je stiglo odbijanje predstečajne nagodbe tvrtki koje je njegov Osimpex bio većinski, a sada je manjinski vlasnik.

Stoga u osječkim krugovima prevladava uvjerenje da je to osveta osobno Željku Bilošu, zbog čega je obrazloženje Ministarstva zašto je odbilo predstečajnu nagodbu posebno važno čuti.

Ministarstvo iznenada blokiralo račun OLT-a

Znakovito je i da je odluka Predstečajnog vijeća donesena posljednjeg dana isteka svih zakonskih rokova.

Vijeće je osnovano 27. svibnja prošle godine i po zakonu je trebalo donijeti odluku u roku od 120 dana. Nakon toga ima pravo produženja za još 90 dana, postoje li zakonski uvjeti. Našli su ih u provedbi nadzora, a dok postupak traje, rokovi stoje. Postupak je trajao 80 dana i kada se sve zbroji, odluka je donesena točno na 290. dan nakon osnivanja Vijeća.

I najsvježije informacije koje smo upravo dobili govore o sumnjivim namjerama Ministarstva financija u cijeloj priči. Naime, danas je Uprava OLT-a trebala isplatiti plaće radnicima za siječanj, no neposredno prije toga stigla im je blokada računa. Ministarstvo je time spriječilo isplatu plaća, premda je rok za žalbu na odluku o odbijanju predstečajne nagodbe osam dana, a prolazi tek drugi dan.