GOLEMA POTPORA

Premijer o planu Europske komisije za spas gospodarstva: Za Hrvatsku predviđeno više od 10 milijardi eura

27.05.2020 u 18:36

Bionic
Reading

'Članstvo Hrvatske u Europskoj uniji nije apstraktno, niti je to članstvo teško konkretizirati: Europska komisija je izašla s planom, dakle instrumentom gospodarskog oporavka 'Nova generacija EU' koji ima planiranih 750 milijardi eura. Povrh toga, izaći će i s prijedlogom novog višegodišnjeg financijskog okvira od 1100 milijardi eura. Od tih sredstava za Hrvatsku je predviđeno nešto više od 10 milijardi eura, od čega bespovratno 7,3 milijardi eura, a mogući zajmovi u iznosu od 2,65 milijardi eura. Sva sredstva namijenjena su oporavku hrvatskog gospodarstva u iduće četiri godinama, do kraja mandata ove Komisije', rekao je premijer Andrej Plenković na konferenciji za novinare

Povrh toga, Komisija će predložiti i detaljnije višegodišnji financijski okvir - alokacija za Hrvatsku je 'znatno bolja i izdašnija nego što je bio prijedlog na stolu u veljači', otkrio je Plenković.

Naglasio je da su navedena sredstva plod vrlo kvalitetnog komuniciranja s Europskom komisijom o potrebama Hrvatske u kontekstu koronakrize, uključujući procjenjeni pad BDP-a i utjecaj na pojedine sektore poput turizma.

'U vremenu krize vidimo značaj članstva u Europskoj uniji, vidimo kako nam europska sredstva pomažu da se što brže vratimo na put gospodarskog oporavka', kazao je Plenković, dodajući da je to izrazito ohrabrujuća poruka dokumenata koji su danas usvojeni na kolegiju Europske komisije.

  • +13
Izvanredna presica premijera Plenkovića Izvor: Cropix / Autor: Srdjan Vrancic / CROPIX

Na pitanje vjeruje li da će sve države-članice EU-a dati svoju suglasnost na prijedloge Europske komisije, Plenković je odgovorio potvrdno dodajući kako je to već prije 'testirano'.

Bespovratna sredstva, kako je pojasnio, ići će uobičajenom metodom a zajmovi, ovisno o potrebama, bit će povoljniji jer se odobravaju na razini EU-a, a ne za svaku državu pojedinačno.

Plenković smatra kako će pomoć EU-a dodatno ojačati i financijsku reputaciju Hrvatske pred međunarodnim financijskim institucijama.

Naveo je da će se 19. lipnja sastati Europsko vijeće, gdje će se težiti političkom konsenzusu o planovima Bruxellesa.

'Ovo je ekstra novac u smislu planiranja proračunskih godina. Dokument Komisije identificira potrebe Europe za oporavak i ovakva procjena za Hrvatsku je izrazito dobra jer je pogodila bit. S ovakvim instrumentom zadržavamo zaposlenost i idemo brzo u onom smjeru kako su nas vidjele međuanrodne institucije, s visokim rastom BDP-a u 2021.', poručio je Plenković.

Podsjetimo, Europska komisija (EK) predložila je u srijedu fond za oporavak gospodarstva od koronakrize vrijedan 750 milijardi eura.

Fond će se financirati zaduživanjem na tržištima kapitala uz jamstvo država članica, a prikupljena sredstva preraspodijelit će se članicama prema posebnom ključu koji uzima u obzir visnu BDP-a i razinu javnog duga pojedine države.