prosvjedi ne staju

Policija srušila propalestinski kamp na sveučilištu UCLA

02.05.2024 u 16:52

Bionic
Reading

Stotine policajaca u punoj opremi nagrnule su u četvrtak rano ujutro na mjesto na kojemu se na Sveučilištu Californija u Los Angelesu održava propalestinski prosvjed te uhitile i privele više prosvjednika, prethodno porušivši njihove šatore.

Policijska akcija na UCLA-ju pokrenuta prije zore najnovije je žarište sve većih napetosti u kampusima američkih fakulteta, gdje su prosvjedi zbog izraelskog rata u Gazi rezultirali sukobima studenata i policije.

Dok je policija rano jutros kretala prema kampu u kojemu su se smjestili studenti, čuo se zvuk šok granata.

Lokalna televizijska postaja KABC-TV procjenjuje da se u kampu nalazilo između 300 i 500 prosvjednika, mnogi među njima s tradicionalnim palestinskim maramama, a još ih se oko 2000 okupilo ispred barikada u znak potpore kolegama.

Prije upada u kamp policija je nekoliko puta preko razglasa pozvala prosvjednike da napuste to područje, koje se nalazi na središnjem trgu veličine nogometnog igrališta.

Nakon što su se policajci satima okupljali oko kampusa, prije zore su u više redova i noseći palice upali u kamp, dok su studenti pokušavali spriječiti njihovo napredovanje.

Na sminkama se vidi kako policija ruši šatore i uklanja kamp, a uhićeni prosvjednici sjede s rukama vezanim na leđima.

  • +11
Propalestinski kamp na UCLA Izvor: Profimedia / Autor: Amy Katz / Zuma Press / Profimedia

Studenti su posljednjih nekoliko dana podigli šatore pred više američkih sveučilišta, pozivajući na hitan prekid vatre u Gazi. Zahtijevaju i da fakulteti prekinu veze s tvrtkama koje podupiru izraelsku vladu. Uprave mnogih prestižnih sveučilišta, poput njujorške Columbije, pozvale su policiju da uguši studentske prosvjede.

Policijska akcija na UCLA-ju uslijedila je nakon što je u utorak policija u New Yorku privela propalestinske aktiviste koji su zauzeli zgradu na Columbiji i uklonila šatore koje su podigli studenti.

Gradonačelnik New Yorka Eric Adams kazao je da je na Columbiji i na njujorškome City Collegeu privedeno oko 300 ljudi.