VELIKA OPASNOST

Porast kriminala povezanog s drogom u Europi: 'Narko bande infiltriraju se u naša društva'

03.07.2023 u 22:59

Bionic
Reading

Vladavina prava u europskim demokracijama je u opasnosti ako čelnici EU-a značajno ne pojačaju svoj odgovor na porast kriminala povezanog s drogom, upozorila je Cahterine de Bolle u razgovoru za Politico

Šefica Europola Catherine De Bolle izjavila je da je Europa 'zamijenila Sjedinjene Države kao primarno ciljno tržište za međunarodne trgovce drogom' te da se očekuje skokoviti dolazak droge u sljedeće dvije godine zbog prenatrpanosti proizvodnje.

Posljedica je to porasta nasilja i sve veće korupcije na nekoliko žarišta trgovine drogom, uključujući luku Antwerpen u Belgiji, dok se kriminalne skupine sve više nastoje infiltrirati u logističke tvrtke, lokalnu upravu pa čak i u pravosudni sustav, upozorila je De Bolle.

'Vidimo da je Europska unija postala važnija za kriminalce u usporedbi sa Sjedinjenim Državama. Europske zemlje trenutno prevladavaju', rekla je De Bolle te dodala kako procjenjuju porast droga iduće dvije godine prema Europskoj uniji zbog veće proizvodnje.

Upozorenje De Bolle, bivše šefice, belgijske savezne policije, dolazi u trenutku kada se EU suočava s višestrukim izazovima za vladavinu prava u bloku, uključujući zemlje poput Bugarske, koja se nalazi duž ključne rute uvoza droge s Bliskog istoka i gdje se organizirani kriminal naširoko smatra isprepletenim s vladom.

Ipak, De Bolle je upozorila da sve veći problem Europe s organiziranim kriminalom povezanim s drogom nije samo u srednjoj i istočnoj Europi. Muči i bogata središta u zapadnoj i sjevernoj Europi, od Antwerpena u Belgiji do Rotterdama i Amsterdama u Nizozemskoj, do Hamburga u Njemačkoj i malih luka u Španjolskoj i obalnih gradova Švedske.

'Rotterdam i Antwerpen vrlo su važni za kriminalne skupine. Ali vidimo da što više radimo u velikim lukama, postoje i manje luke, poput Hamburga ili luka u Španjolskoj, koje su vrlo unosne i zanimljive trgovcima drogom', rekla je.

Neposredna nuspojava kartela za izvoz droge iz Južne Amerike koji povezuju oružje s mafijaškim skupinama u Europi predstavlja porast nasilnog kriminala. 'Ono što nas stvarno zabrinjava jesr porast nasilja. Ne samo običnog nasilja: naručenih ubojstava, mučenja, eksplozija, stvarno teškog nasilja s puno mrtvih', rekla je De Bolle.

Nekoliko je europskih zemalja posljednjih godina šokirano visokoprofilnim ubojstvima droga. U Nizozemskoj, čija je rotterdamska luka ključni ulaz za drogu u Europu, ubojstvo istaknutog kriminalističkog novinara Petera R. de Vriesa 2021. i odvjetnika Derka Wiersuma 2019. potaknulo je nacionalno preispitivanje i obećanje da će se razbiti dolje na narko bande.

'Jako teška situacija'

U Belgiji, sjedištu institucija EU-a, ubojstvo 11-godišnje djevojčice u nasilju povezanom s drogom ranije ove godine u Antwerpenu izazvalo je slično negodovanje, dok je policija prošle godine otkrila zavjeru za otmicu državnog ministra pravosuđa Vincenta Vana Quickenborne, što je dovelo do njegova pojačanog osiguranja.

Zvona za uzbunu također zvone u Švedskoj, Španjolskoj i Njemačkoj, gdje je, kako je De Bolle rekla, luka Hamburg postala ključna destinacija za trgovce ljudima. Problem za čelnike EU-a jest taj što u svakoj od tih vrućih točaka trgovci ljudima postupno krše vladavinu prava korumpiranjem logističkih radnika, preuzimanjem IT sustava, infiltriranjem u lokalne vlasti, pa čak i u sudove i policiju, rekla je.

'Otkrili smo luku u kojoj su svi bili korumpirani. Ako napustimo određena područja, imat ćemo situacije u kojima kriminalci preuzimaju vlast', rekla je De Bolle, odbijajući imenovati luku. Dodala je: 'Narko bande se infiltriraju u naša društva. Žele odlučivati ​​o velikim problemima u našem društvu. Trebamo to postaviti kao prioritet u nadolazećim godinama ako želimo spasiti i zaštititi ranjive skupine', ustvrdila je.

Iako Europa nije toliko opterećena fentanilom, snažnim sintetičkim opioidom koji stoji iza ogromnog broja smrti od predoziranja, kao Sjedinjene Države, njegova uporaba raste u Estoniji, Švedskoj, Finskoj i Njemačkoj, prema Europskom centru za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA).

Suočeni sa sve gorom situacijom, čelnici EU-a i šefovi agencija za provođenje zakona pojačavaju svoje napore u borbi protiv napada bandi. U 2021. golema operacija koordinirana u više zemalja i usmjerena na šifrirane telefone dovela je do oko 800 uhićenja, od kojih su mnoga bila u Europi. A čelnici šest europskih vlada - Belgije, Njemačke, Francuske, Italije, Španjolske i Nizozemske - formirali su koaliciju protiv kriminala kako bi razmjenjivali obavještajne podatke i zajednički radili protiv organiziranog kriminala.

No čelnici moraju borbu protiv organiziranog kriminala učiniti još većim prioritetom ako žele izbjeći gubitak povjerenja građana u sustav, upozorila je De Bolle. 'U vrlo smo teškoj situaciji. Zaostajemo', ustvrdila je.