glavni tajnik nato-a:

Wagnerova pobuna pokazala 'najveću stratešku pogrešku' Rusije u ratu u Ukrajini

26.06.2023 u 12:09

Bionic
Reading

Pobuna od koje je odustala ruska plaćenička skupina Wagner tijekom vikenda pokazala je razmjere strateške pogreške Kremlja u vođenju rata protiv Ukrajine, rekao je u ponedjeljak glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg

Rusija nastoji vratiti mir u ponedjeljak nakon što su Wagnerovi borci okončali brzo napredovanje prema Moskvi, povukli se iz zauzetog južnog ruskog grada Rostova na Donu i vratili se u svoje baze u subotu navečer prema dogovoru koji im je zajamčio sigurnost. Njihov vođa Jevgenij Prigožin trebao je otići u Bjelorusiju prema dogovoru u čijem je postizanju posredovao bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko, objavio je Kremlj.

"Događaji tijekom vikenda su unutarnje rusko pitanje i još jedna demonstracija velike strateške pogreške koju je predsjednik (Vladimir) Putin napravio svojom nezakonitom aneksijom Krima i ratom protiv Ukrajine", rekao je Stoltenberg novinarima u Vilniusu, glavnom gradu Litve.

  • +19
Wagnerovci napustili Rostov Izvor: Profimedia / Autor: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Izvanredni događaji ovog vikenda nagnali su zapadne vlade u potragu za odgovorima što bi se sljedeće moglo dogoditi u zemlji s najvećim nuklearnim arsenalom na svijetu, kao i u njezinom ratu u Ukrajini. Stoltenberg je rekao da NATO prati situaciju u Bjelorusiji i još jednom je osudio najavu Moskve da u toj zemlji rasporedi svoje nuklearno oružje.

"Ne vidimo nikakve naznake da se Rusija priprema upotrijebiti nuklearno oružje, ali NATO ostaje oprezan", rekao je Stoltenberg i dodao da je NATO-vo odvraćanje dovoljno snažno da zaštiti svoje ljude u sve "opasnijem svijetu". Istovremeno je uvjeravao Kijev u kontinuiranu podršku NATO-a.

Specijalci na ulicama Moskve Izvor: EPA / Autor: MAXIM SHIPENKOV

"Ako Rusija misli da nas može zastrašiti zbog podržavanja Ukrajine, neće uspjeti. Stojimo uz Ukrajinu koliko god je potrebno", rekao je.  Stoltenberg je u Litvi kako bi nazočio vježbi kojom će se testirati brzo pojačavanje borbene skupine NATO-a predvođene Njemačkom do veličine brigade, vojne postrojbe do 5000 vojnika, što je scenarij koji će se provesti u slučaju pojačanih napetosti ili sukoba s Rusijom. Opisao je vježbe kao jasnu poruku da je NATO spreman braniti svaki pedalj savezničkog teritorija.