NAJVIŠE HODAJU

Evo koliko Hrvati doista vježbaju

27.05.2015 u 14:30

Bionic
Reading

U okviru projekta Pokret za radost provedeno je istraživanje o sportsko-rekreacijskim navikama Hrvata, a ono pokazuje da je za 62 posto Hrvata hodanje najomiljenija aktivnosti te da 52 posto Hrvata prakticira neku aktivnost više puta tjedno

Zdravlje i povoljni učinci na zdravlje (45 posto), osobno zadovoljstvo te dobar osjećaj nakon aktivnosti (28 posto) glavni su razlozi bavljenja sportsko-rekreacijskim aktivnostima. Hodanje je najpopularnija aktivnost, vožnja biciklom i biciklizam drugi su po popularnosti, a petina aktivnih građana bavi se trčanjem. Stoga ne čudi činjenica da je više od 80 posto rekreativaca aktivno u parkovima, na livadama, nasipima i ulicama.

'Istraživanje javnoga mnijenja iznimno je važno jer samo tako možemo prikupiti relevantne, pouzdane i reprezentativne pokazatelje na kojima se onda mogu utemeljiti aktivnosti prilagođene potrebama ispitanika te kvalitetni projekti poput Pokreta za radost', rekla je Marijana Pecoja, starija voditeljica projekata u agenciji Hendal.

Je li nedostatak vremena glavni uzrok nekretanja?

Nedostatak vremena glavni je razlog neredovitoga bavljenja sportom. Naime, jednomu dijelu građana posao i druge obveze ne ostavljaju dovoljno vremena za kretanje, a dodatne su prepreke zdravstvene poteškoće, ali i lijenost te nedostatak volje.

Građani su svjesni važnosti bavljenja sportom ili kojom drugom aktivnošću. Tek pet posto građana rekreaciju ne smatra osobito važnom. Većina ispitanika smatra da bi se sportom i rekreacijom trebale baviti sve osobe neovisno o dobi i drugim parametrima, ali petina ih smatra da područje u kojemu žive ne nudi mogućnosti za rekreaciju. Za trećinu građana rekreacija zahtijeva mnogo slobodnoga vremena, a petina smatra da je bavljenje rekreacijom skupo te da je za smanjenje tjelesne mase lakše biti na dijeti nego se baviti sportom.

'Ovo je istraživanje pokazalo da smo svjesni važnosti sportsko-rekreacijskih aktivnosti, no katkad u nedostatku vremena i volje od njih odustanemo. Brigu o svojemu zdravlju i tijelu trebamo voditi svakodnevno, pa i najmanja djelatnost tijekom dana, bez obzira na to jesmo li u uredu ili u parku s djecom, može biti korisna', rekao je Damir Knjaz, dekan Kineziološkoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Cilj je projekta Pokret za radost, koji organizira Coca-Cola u Hrvatskoj u suradnji s Kineziološkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, promicanje aktivnih životnih stilova i važnosti redovitoga kretanja te poticanje građana na vježbanje i rekreaciju na otvorenome.